Drona nu a vizat baze militare sau orașe
Potrivit oficialilor MApN, drona nu a survolat în apropierea unor obiective strategice, precum baze militare sau Centrala Nucleară de la Cernavodă.
„Nu a trecut deasupra niciunei aglomerări urbane. Sat, da. Comună, da. A trecut peste zone locuite”, au precizat reprezentanții ministerului.
Decizia de doborâre a fost luată în cadrul NATO
Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a explicat că decizia de angajare a țintei nu a fost luată exclusiv la nivel național, ci în cadrul misiunii NATO de Poliție Aeriană.
„Decizia de angajare a fost a CAOC Torrejón. A fost o misiune subscrisă serviciului de poliție aeriană extinsă, sub autoritatea NATO”, a declarat generalul.
Armata: Situația din Marea Neagră a fost „extrem de complexă”
Potrivit conducerii Armatei, incidentul s-a produs pe fondul unor atacuri intense lansate de Rusia asupra regiunii Odesa.
Generalul de brigadă Gheorghe Maxim a afirmat că una dintre drone a pătruns în spațiul aerian românesc în timpul acestor operațiuni.
„Situația în bazinul Mării Negre și în spațiul aerian aferent a fost complexă. Acțiunile de atac asupra Ucrainei au continuat, iar una dintre drone a intrat în spațiul aerian al României”, a spus acesta, potrivit Digi24.
La rândul său, generalul Gheorghiță Vlad a vorbit despre „o activitate militară extrem de intensă” în apropierea graniței României.
Drona a fost identificată vizual ca fiind de tip Shahed
Piloții români au raportat că, din observațiile vizuale, aparatul semăna cu o dronă de atac Shahed (Geran-2), utilizată de armata rusă.
„Vizual, piloții ne-au raportat că este o amenințare de tip Shahed, Geran-2. Acest tip de dronă ar putea avea o încărcătură explozivă”, a declarat șeful Armatei.
Acesta a subliniat însă că numai ancheta aflată în desfășurare va stabili cu exactitate tipul dronei, proveniența și dacă aceasta transporta explozibil.
Avioanele italiene au tras primele, însă nu au lovit ținta
Reprezentanții MApN au confirmat că aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene, aflate în misiune de Poliție Aeriană NATO, au încercat primele să doboare drona.
„Aeronavele italiene au angajat ținta și nu putem estima de ce racheta nu a lovit-o”, a declarat generalul Gheorghe Maxim.
Ulterior, după ce au fost îndeplinite condițiile tehnice și legale, un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române a lansat racheta care a distrus drona deasupra unei zone nelocuite din județul Buzău.
Armata: Siguranța populației a fost prioritatea
Oficialii MApN au explicat că drona a fost însoțită permanent de avioanele de luptă și că momentul doborârii a fost ales astfel încât să elimine orice risc pentru populație.
„Sunt mai importante siguranța populației și a elementelor de infrastructură decât momentul în care doborâm o țintă”, a afirmat generalul Gheorghe Maxim.
Generalul Gheorghiță Vlad a adăugat că acesta este primul incident de acest tip pe un asemenea traseu în spațiul aerian românesc, iar procedurile vor fi analizate după finalizarea anchetei.
Între timp, echipe ale Ministerului Apărării și ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență continuă căutările în zona în care au căzut resturile dronei și ale rachetei folosite în timpul intervenției.