Procurorii Parchetului General efectuează, miercuri, mai multe percheziţii într-un dosar privind reciclarea fictivă a deşeurilor, scrie Agerpres.
Potrivit unui comunicat al Parchetului General, în cursul zilei de miercuri, în cadrul Operaţiunii Jupiter, sub coordonarea procurorului de caz, poliţiştii de la Sectorul 1 - Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice efectuează 13 percheziţii domiciliare, pun în aplicare patru mandate de aducere şi 14 ordonanţe de ridicare înscrisuri într-o cauză penală ce vizează săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune în formă continuată şi cu consecinţe deosebit de grave şi instigare sub forma participaţiei improprii la înşelăciune în formă continuată şi cu consecinţe deosebit de grave.
Care sunt neregulile depistate?
"În perioada aprilie 2022 - aprilie 2023, reprezentanţi şi angajaţi ai unor societăţi comerciale cu activitate în domeniul colectării şi reciclării deşeurilor au indus şi menţinut în eroare mai multe organizaţii autorizate să implementeze obligaţiile privind răspunderea extinsă a producătorului (OTR-uri). Aceste acţiuni ar fi avut loc în contextul executării unor contracte ce vizau colectarea şi reciclarea deşeurilor de ambalaje din sticlă, PET şi plastic, prin emiterea de facturi susţinute de documente falsificate sau care atestă fapte nereale, privind achiziţii şi reciclări fictive. Prejudiciul total estimat din aceste foloase patrimoniale injuste este de 5.661.617,69 lei", se precizează în comunicat.
Firmele în cauză au emis facturi și documente false, în care pretindeau că au colectat și reciclat deșeuri
De asemenea, anchetatorii spun că, în cursul anului 2022, prin inducerea în eroare a OTR-urilor, s-ar fi produs şi un prejudiciu în valoare de 2.905.406,8 lei Administraţiei Fondului pentru Mediu, prin obţinerea injustă a scutirii de la plata contribuţiei de 2 lei/kg, prevăzută de art. 9 alin. 1 lit. d) şi v) din OUG nr. 196/2005 privind Fondul pentru Mediu.