Ministerul Finanțelor va emite primele titluri de stat Fidelis din acest an în intervalul 7 - 14 februarie, cu dobânzi ce ajung până la 7,95% în lei şi 6,25% în euro.
„Fidelis revine în forţă, în fiecare lună, cu noi parteneri! Din 7 februarie, prima ediţie din 2025. Voi aţi investit, cifrele au confirmat! Pentru că 2024 a fost un an record, prin 16,4 miliarde lei investite în cele 6 ediţii Fidelis, continuăm să vă răsplătim fidelitatea şi vă oferim condiţii şi mai avantajoase”, se arată într-un anunț pe pagina oficială de Facebook a Ministerului.
Ce aduce nou Fidelis în 2025
Potrivit anunțului Ministerului, noul Fidelis vine cu câteva noutăți în 2025.
Ce aduce noul Fidelis 2025
- Lansări lunare;
- Posibilitatea de a subscrie, timp de șase zile lucrătoare, încă din prima parte a lunii;
- Către finalul lunii curente vei afla dobânzile și scadențele pentru următoarea ediție;
- Vei putea cumpăra titluri de stat FIDELIS și de la Libra Bank, în parteneriat cu TradeVille, principalul broker de retail din România, pe lângă BT Capital Partners&Banca Transilvania, Banca Comercială Română, B.R.D. – Groupe Société Générale și Alpha Bank.
De ce să alegi Fidelis
- Dobânzi atractive și câștiguri neimpozabile;
- Posibilitatea de a vinde titlurile înainte de scadență și de a primi dobândă aferentă perioadei de deținere;
- Tranșele speciale pentru donatorii de sânge, cu 1 punct procentual peste dobânda obișnuită;
- Diversificarea maturităților pentru titlurile în lei și euro.
Cu ce dobânzi vin noile titluri de stat din februarie
Ministerului Finanțelor a mai notat în secțiunea de comentarii a postării că, pentru titlurile de stat în lei, dobânzile stabilit vor fi astfel:
- Scadenţă la 1 an cu dobândă de 6,95%;
- Scadenţă la 1 an cu dobândă de 7,95% pentru donatorii de sânge (cei care au donat începand cu 1 septembrie 2024);
- Scadenţă la 3 ani cu dobândă de 7,65%;
- Scadenţă la 5 ani cu dobândă de 7,95%.
În cazul titlurilor de stat în euro dobânzile stabilite sunt:
- scadenţă la 2 ani cu dobândă de 4%;
- Scadenţă la 7 ani cu dobândă de 6,25%,
Titlurile de stat Fidelis au fost emise pentru prima oară de stat Ministerul de Finanțe în 2020, iar 2024 a fost cel mai bun an, Ministerul Finanțelor atrăgând 16,4 miliarde de lei, o sumă cu 40% mai mare față de 2020.
Pe lângă dobânzile promise de stat, tilturile de stat Fidelis sunt preferate de cei care aleg să investească în ele și pentru că sunt neimpozibile atât la tranzacţionare cât şi la scadenţă.