Tata Consultancy Services (TCS), ramură a grupului indian Tata, va deschide în țara noastră un centru de inginerie, a anunțat compania într-un comunicat. Noul hub se va alătura altor două centre ce vor fi localizate în Germania, inginerii români având sarcina să dezvolte, în principal, tehnologii pentru mașini definite de software (SDV - software-defined vehicles).
Tata va face angajări în România
TCS, o compania specializată pe servicii de IT, software, dar și soluții de business, a anunțat că-și va extinde amprenta europeană prin inaugurarea a trei centre, dintre care unul se va afla în țara noastră. Indienii nu au precizat, la acest moment, unde se va afla hub-ul de inginerie din România, așa cum au făcut cu noile investiții din Germania.
Acestea din urmă se vor afla în Villingen-Schwenningen și în Munchen și vor avea specificul de ADC, adică „Automotive Delivery Centers” sau centre de livrare în Automotive. În schimb, la noi, vorbim strict de un centru de inginerie specializat pe dezvoltarea de soluții pentru SDV-uri, adică mașini dezvoltate pe arhitecturi software de ultimă generație.
Centrele din Germania îi vor ajuta pe cei de la TCS să ofere servicii bazate pe software specializate pentru nevoile aferente noilor tehnologii de conducere autonomă, dar și tot ce ține de sisteme de siguranță inteligente, sisteme de infotainment, dar și conectivitate automotive.
În România, se vor proiecta și construi platforme software pentru domeniul auto, care să vină în întâmpinarea nevoilor din noua eră a industriei, cu soluții inovative și suport pe partea de „early-stage development”.
În comunicat, TCS anunță că „noile centre deja găzduiesc 100 de profesionști, care vor colabora cu rețeaua de peste 2.000 de ingineri pe SDV-uri din toate locațiile TCS din lume”. Nu este clar dacă Tata face referire la centrele din Germania sau la cel din România. Cel mai probabil, vorbim despre hub-urile nemțești, din moment ce locația din România nu a fost încă numită, deci, probabil, nici nu s-au făcut angajări și nu a demarat lucrul acolo.
Tata Consultancy Services a avut venituri de 30 miliarde de dolari anul trecut
Conform rezultatelor financiare publicate la 31 martie 2025, TCS a înregistrat venituri consolidate de 30 de miliarde de dolari. La nivel global, TCS are peste 600.000 de angajați, în timp ce divizia TCS Europa are circa 15.000 de angajați împărțiți în 62 de birouri de pe Bătrânul Continent.
Gigantul indian Tata este deja prezent în România prin Tata Technologies, având la Brașov, Craiova și Iași birouri cu un total de 265 de angajați. Tata Technologie este o ramură a grupului specializată pe dezvoltarea de soluții pentru producție, dar și inginerie și mentenanță IT.
Grupul Tata are o prezență în mai bine de100 de țări și are peste 1 milion de angajați, veniturile anuale depășind 165 miliarde dolari, conform celor mai recente cifre. Din grup fac parte și companiile Tata Motors - cel mai mare producător de autovehicule din India - și Tata Steel - cea mai mare companie siderurgică din India.